Ta šak sa už rozhýb!

Autor: Zuzana Matkovská | 19.2.2013 o 19:51 | (upravené 9.1.2014 o 17:20) Karma článku: 8,48 | Prečítané:  1017x

(Varovanie: Blog môže obsahovať neprimerané množstvo východoslovenského dialektu.) „Ta de tak utekáš?" „Ta na TaCamp!" odpovedám zadychčaná ponad plece. Hlavou mi vzápätí preblyslo, aká by to bola irónia, ak by som zmeškala práve úvodnú prednášku od kouča timemanagementu, Andreja Mikulu.

Dnes som „zradila" svoju alma mater a po inšpiráciu som si išla na inú univerzitu, na TUKE. Skupina študentov sa tam rozhodla odpovedať na povestnú frázu „To sa nedá!" po svojom a usporiadali neformálnu študentskú konferenciu s rýdzo vychodňarskym názvom - TaCamp. A ako bolo? Ta šak dzivo, jak inak. Rečníci boli už na pohľad zaujímaví a priznávam, že som sa tešila už týždeň vopred.

Jakub Ptačin mi asi nezatlieska, ale z jeho prednášky mi v hlave utkvela najmä fráza „Čuráci sú všade. Dávajte pozor na to, koho sa pýtate na názor." Síce to ani zďaleka nebola nosná myšlienka jeho príspevku, ale odráža istú realitu závistlivosti a neprajnosti slovenskej nátury. Napriek tomu však Jakub tvrdí, že je strašne rád, že tu žije a je na to hrdý. Jeho postoj vynikajúco zachytáva myšlienka „Tak zrob, aby dobre bolo. Budeme sa mať tak, ako si to tu spravíme. Niečo urob, nebuď apatický. Keď to nezmeníme my..." Neostáva mi nič iné, než len súhlasiť. Jeho projekty sú ukážkou, že sa veci (dokonca aj štátne portály) dajú robiť dobre, pekne a funkčne.

Adela Banášová sa k nám prihovorila zo záznamu. Keďže každý pracovný deň hosťuje rannú šou, utorková cesta do Košíc neprichádzala do úvahy. Nad šálkou čaju apelovala najmä na to, aby sme na úkor kariéry nezabúdali byť šťastní. Určite každý z nás pozná niekoho, kto „sa (obrazne povedané) šplhá po rebríku právnika a pritom by mal byť cukrár." Adela veľmi trefne poznamenala, že ak vykročíme do dňa vopred nasraní, tak sa nemôžeme čudovať, že sa nevyvíja ideálne. Pozitívny prístup je kľúčom ku šťastiu, pretože „Nedostávaš to čo chceš, ale to čo si." A čo by odkázala do Košíc? „Že vás máme radi..."

Michal Dragan sa považuje za produkt a odporúča nám uvažovať rovnako. Myslí si, že „nevyhráva najlepší, ale ten, čo sa vie predať." Aj keď sa považuje za hejtera z povolania, vo svojej prednáške zdôrazňoval potrebu pozitívnej stopy nielen na sociálnych sieťach, ale na internete celkovo. V dnešnej dobe je totiž samozrejmosťou, že si vás potencionálny zamestnávateľ najprv preklepne cez vyhľadávač. A to najdôležitejšie? „Majte svoju osobnosť" a urobte si aspoň základný profil na LinkedIn.

Z prednášky Andreja Kisku som si odniesla dve plné A5-ky citátov. Vyberá sa mi z nich ťažko, musím priznať, že jeho prejav bol nesmierne pútavý, inšpirujúci a keď spomínal konkrétne rodiny, ktorým pomáhajú Dobrý Anjeli, tak som (dúfam) nebola sama, ktorej tiekli po lícach slzy. Svojim životným príbehom sa nám snažil vysvetliť tri dôležité veci:

  • „Ak chcete dosiahnuť úspech, musíte byť pripravení urobiť zmenu" „Zmena je ťažká, bolestná a niekedy nevyjde." „Neprestávajte robiť zmeny kým nebudete šťastní."
  • „Neúspechy sú súčasťou života." „Len ten, čo sa naučí prehrávať, môže vyhrať."
  • „Každý z nás je výnimočný. No každý inak. Ak neviete včom, musíte skúšať."

Verím, že som nebola jediná, ktorú povzbudil nasledujúcou sebareflexiou „Nebol som výborný študent. Bol som priemerný. (...) Výsledky štúdia nie sú to čo vás určuje. Vysoká škola vás učí zhromažďovať rôzne typy informácií, je symbolom, že dokážete zvládať problémy." Aj preto nám odporúčal nefixovať sa výhradne na odbor, ktorý študujeme. „Ak máte sedieť v práci, ktorá vás nebaví, utekajte preč! Nestojí to za to." S úsmevom poznamenal, že „marketingová manažérka Dobrého Anjela je prisamveru hutníčka."

Martin Tino Hrnčiar nám svojim výrokom „všetko už bolo vymyslené" poriadne zrazil hrebienok. Čo s tým? Je to prosté: „Buďte prví, alebo iní ako ostatní." Tých z nás, ktorí majú ambíciu podnikať, ušetril nepríjemného prekvapenia a zmieril ich s faktom, že „na začiatku v podnikaní musíte byť děvka pre všetko." Ja som zas potrebovala počuť, že „perfekcionizmus zabíja kreativitu. Niekedy je dobré vypustiť do sveta poloprodukt."

 

Touto cestou chcem pogratulovať organizátorom a dúfam, že dnešok odštartoval jednu milú a nesmierne užitočnú tradíciu. Cítila som sa výborne a som si istá, že som nebola jediná, koho dnešok nabil inšpiráciou a pozitívnou energiou.

 

Ta diki vám za to!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?