Košice-Urán, 2:1 po predĺžení

Autor: Zuzana Matkovská | 11.2.2013 o 17:42 | (upravené 11.2.2013 o 18:08) Karma článku: 11,28 | Prečítané:  792x

Protestná akcia sa volala „Povedzme nie uránu mestskému zastupiteľstvu!". Presne tak to aj bolo. Nič viac, nič menej. „Nie" sme síce povedali, nemyslím si však, že bolo zjavné komu a prečo.

Je už dobrým zvykom, že potvrdená účasť na Facebooku sa nerovná skutočnej fyzickej prítomnosti. Predpokladaných 280 ľudí sa hravo scvrklo na skromných 50. Vzhľadom na čas konania (pondelok, 7:30 ráno) sa vo vestibule Magistrátu sa stretli zväčša študenti, dôchodcovia a mamičky na materskej aj s ich ratolesťami. Bola som medzi nimi. Z časti zo zvedavosti, z časti preto, že aktívny občan je jedným z dôležitých pilierov demokracie.

Zhromaždenie bolo pokojné a nieslo sa v priateľskom duchu. Organizátori rozdávali nálepky „Nie ťažbe a spracovaniu uránu v Košiciach!", ktoré si aktivisti ochotne nalepili na šatstvo (a deti). Niekoľkí prišli s transparentmi, iní (napríklad ja) prišli vytvoriť dav. Bolo by veľmi nešťastné o účastníkoch rozmýšľať ako o „ekohysterkách", išlo totiž o prirodzenú reakciu na Memorandom o porozumení (v plnom znení ho nájdete pod článkom na http://kosice.korzar.sme.sk/c/6686846/vladu-laka-kosicky-uran-elektrarnam-by-vystacil-na-desatrocia.html#tex). Je predsa celkom logické sa opýtať, prečo by Ministerstvo hospodárstva takýto dokument podpísalo, ak by sa o ťažbe vôbec neuvažovalo? Aký význam by mal takýto dokument? A prečo sa primátor Raši na tento dokument ešte ani len nepozrel?

Vzhľadom na prítomnosť aktivistov sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo do programu schôdze zaradiť aj bod o ťažbe a spracovaní uránu v Košiciach. Pôvodne vôbec nemal byť súčasťou diskusie a preto z pochopiteľných dôvodov skončil v sekcii „Rôzne", medzi záverečnými postrehmi poslancov. Za absolútne fiasko považujem fakt, že keď sa po dlhých štyroch hodinách poslanci konečne prehlasovali až k téme uránu a chceli odovzdať slovo zástupcom protestujúcich, tak organizátorov už dávno nebolo. Dokonca mám dojem, že som tam z tých päťdesiatich aktivistov ostala úplne sama. Ani sám Raši si neodpustil štipľavú poznámku „Pán Rovinský nevydržal." Práve toto bol moment, keď tam mal byť, keď mal prehovoriť za občanov pred ich reprezentantmi, keď mal tlmočiť vôľu aktivistov a žiadať rezolútne odmietnutie memoranda zo strany Košíc a ich okolia! Budí to vo mne smutný dojem, že je aktivistom iba keď sa dívajú médiá.

Starosta mestskej časti Košice-Sídlisko Ťahanovce, Emil Petrvalský, to vynikajúco vystihol: „Myslel som, že táto otázka je uzavretá, ale niekto sa to snažil oživiť." Je však veľmi otázne, či za to možno viniť (ehm...svojského?) aktivistu Rovinského, alebo (ehm...mnohonásobne svojskejšieho?) ministra Malatinského, ktorý Memorandum bez akejkoľvek diskusie a okolkov podpísal. Ako pozitívny však vnímam postoj poslancov, ktorí aspoň nateraz nejavia ani najmenšiu známku záujmu o akúkoľvek ťažbu.

Uvedomila som si ešte jeden fakt. Rašiho čarovná formulka „Mesto bude rešpektovať verejnú mienku, to je najpodstatnejšie," alebo „(...) pokiaľ verejnosť bude proti ťažbe uránu, tak sa tu ťažiť urán nebude." sa dá vyložiť trojako:

a)  poslanci rozumejú nevôli občanov, akceptujú ju a reálne budú zastupovať ich záujmy

b)  počká sa, kým verejnosť upadne do „antiuránovej" apatie a ťažbe už nič brániť nebude

c)   bude sa ťažiť molybdén.

 

Držme si palce, nech to bude možnosť A.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?